Badania niszczące DT

Badania niszczące (DT) są badaniami polegającymi na zbadaniu właściwości wytrzymałościowych badanego obiektu. Jak sama nazwa wskazuje, badania DT mają wpływ na cechy materiału wyjściowego i powodują zniszczenie próbki. Taka próbka musi być odpowiednio przygotowana, a także musi posiadać odpowiednie wymiary przypisane do danej grubości oraz gatunku materiału. Nasze laboratorium starannie wykonuje badania DT, zajmuje się również skrupulatnym przygotowaniem próbek do badań. Dzięki czemu mogą Państwo liczyć na wielostronność naszych usług. Dodatkowym atutem jest fakt, że do przeprowadzenia badań korzystamy z najnowszej aparatury oraz przepisowo przeszkolonego personelu.

Najbardziej powszechna metoda badawcza, weryfikująca wytrzymałość materiału. Badanie statycznej próby rozciągania przeprowadzane jest na maszynie wytrzymałościowej (zrywarce). Próbki o znormalizowanych wymiarach, umieszcza się w specjalnych szczękach, które zaciskają się i uniemożliwiają przemieszczanie się badanego obiketu. W momencie rozpoczęcia badania następuje stopniowy wzrost obciążenia , czemu towarzyszy powolne wydłużanie się próbki. Próby statyczne charakteryzują się małą prędkością wzrostu naprężenia. Badanie ma na celu ocenę bądź weryfikację umownej granicy plastyczności danego materiału, wytrzymałości na rozciąganie, naprężenia rozrywającego, przewężenia lub wydłużenia. Nasze laboratorium dysponuje aparaturą pomiarową, umożliwiającą wykonanie badania do 1000 kN z napędem hydraulicznym.

Badanie wykonywane jest w celu określenia sprężystości materiału oraz zdolności do odkształceń, wywołanych momentem gnącym. Przeprowadzenie badania uwidacznia występujące w spoinie niezgodności spawalnicze. Próba zginania  przeprowadzana jest na maszynie wytrzymałościowej. Umieszczoną próbkę w aparaturze poddaje się działaniu sił w trzech punktach, materiał zostaje gięty do osiągnięcia kąta równego 180 °.

Próba łamania jest próbą polegającą na złamaniu badanej próbki celem obserwacji przełomu pod kątem wielkości i rozłożenia niezgodności spawalniczych.

Jest to idealna metoda badawcza do zweryfikowania wytrzymałości danego materiału na pękanie, spowodowane obciążeniem dynamicznym. Przebieg badania polega na swobodnym umieszczeniu próbki o znormalizowanych wymiarach oraz z odpowiednio naciętym karbem w specjalnych szczękach. Następnie wahadło młota Charpy’ego zostaje zwolnione i swobodnie uderza w miejsce nacięcia karbu. W   naszym laboratorium do badań wykorzystujemy młot o zasobie energii od 150J do 300J. Korzystamy z nowoczesnych technik badań, dzięki czemu możemy zaoferować Państwu badania w obniżonych temperaturach. Posiadamy profesjonalną wymrażarkę, która pozwala przygotować próbki do badań na kruche pękanie i jest w stanie osiągnąć temperaturę nawet do -90 °C.

 

  • metodą Vickersa. Metoda ta pomaga zweryfikować odporność danego materiału na pojawienie się trwałego odkształcenia. Do sprawdzenia twardości korzystamy z aparatury, która za pomocą wgłębnika, prostopadle naciska na powierzchnię badanego obiektu do momentu powstania nieodwracalnej deformacji. Twardość badana metodą Vickersa określa się za pomocą średniej arytmetycznej długości dwóch przekątnych powstałego rombu odciśniętego przez wgłębnik. Głowica aparatury jest obrotowa, co umożliwia precyzyjne określenie tych wartości, na podstawie których urządzenie przelicza końcowy wynik twardości w HV. Norma odniesienia: PN-EN ISO 6507-1

Polega na ocenie wizualnej struktur w materiałach metalowych. Samo badanie polega na wytrawieniu próbki w odpowiednim odczynniku trawiącym, aby uwidocznić budowę złącza. Badany obiekt jest oceniany pod kątem występujących niezgodności spawalniczych.

Dzięki najnowszej aparaturze na rynku, która jest wykorzystywana w naszym Laboratorium, jesteśmy w stanie oceniać złącza z 30-krotnym zbliżeniem na badany materiał, co gwarantuje dokładność wykonywanej przez nas usługi.